Tabata.pl

Intensywny Trening Interwałowy

Trening stacyjny

Trening stacyjny to świetny sposób na ogólne wymodelowanie sylwetki, zwłaszcza dla osób, które dopiero rozpoczynają ćwiczenia. Dzięki treningowi stacyjnemu rzeźbimy ciało, zwiększamy wytrzymałość, wzmacniamy mięśnie, ścięgna i stawy. Instruktorzy fitness na całym świecie polecają tę formę aktywności fizycznej wszystkim początkującym.

Trening stacyjny w ostatnim czasie stał się bardzo popularny, a już od lat w ten sposób trenują zawodowi sportowcy w wielu dyscyplinach sportów. Ćwiczenia stacyjne są bardzo skuteczne w walce z nadmiarem kilogramów, cellulitem czy brakiem kondycji. Tego typu trening to najprostsza forma ćwiczeń dla początkujących.

Co to jest trening stacyjny?

Prosta forma aktywności fizycznej, podczas której wykonujemy na przemian różne ćwiczenia na wszystkie partie mięśniowe na każdym z treningów. Jeśli ćwiczymy np. trzy razy w tygodniu, to podczas każdego dnia treningowego wzmacniamy zarówno nogi, klatkę piersiową, plecy, barki, mięśnie trójgłowe oraz dwugłowe ramion, jak i brzuch.

trening-stacyjny

Jest to najlepsze rozwiązanie proponowane przez instruktorów sportowych na sam początek przygody z siłownią lub dla osób, które nieregularnie ćwiczą z różnych powodów lub nie mają czasu na inne typy treningów.

Jak wygląda trening stacyjny?

Wybieramy po jednym podstawowym ćwiczeniu na każdą grupę mięśniową. Wykonujemy po 2-3 serie każdego ćwiczenia, zaczynając od największych partii, czyli przykładowo:
– nogi: przysiady lub wykroki,
– klatka piersiowa: pompki, wyciskanie sztangi lub sztangielek,
– plecy: wiosłowanie sztangą lub sztangielką w opadzie tułowia; ewentualnie podciągnięcia na drążku różnym chwytem;
– mięśnie naramienne – barki: wyciskanie sztangi lub sztangielek nad głowę,
– tricepsy: pompki na poręczach lub odwrotne pompki w oparciu o ławeczkę,
– bicepsy: uginanie ramion ze sztangą lub sztangielkami,
– łydki: wspięcia na palce,
– brzuch: spięcia brzucha, lub podciąganie nóg wisząc na drążku.

Zaczynamy trening od 8 powtórzeń i co tydzień  np. dodajemy 1 powtórzenie (maksymalnie 12 powtórzeń) lub dodatkową serie wszystkich. Wybieramy taki ciężar, byśmy mogli zrobić maksymalnie 8-12 powtórzeń.
Jak ćwiczyć?

Ustawiamy sobie pojedyncze stacje w obwody – ćwiczenia wykonujemy bez przerwy, tylko przechodzimy do kolejnej stacji. Po jednym całym obwodzie robimy krótką przerwę 60-90 sekund i zaczynamy kolejny obwód od początku.

Trening stacyjny ma same zalety, ćwiczyć możemy samemu, jak i w grupie. Polecany szczególnie osobą które ćwiczą na siłowni rzadziej, nie zależy im na rozbudowaniu muskulatury, a na harmonijnym ukształtowaniu sylwetki. Ta forma aktywności fizycznej może być traktowana jako trening wytrzymałościowy lub regeneracyjny. Metoda dobra jest również dla osób powracających do ćwiczeń po dłuższej przerwie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *